Kumaş Çeşitleri

Bayrak Yapımında Kullanılan Kumaşlar Nelerdir ?

Kumaş Çeşitleri

Bayrak Yapımında Kullanılan Kumaşlar Nelerdir ?

Her ülkenin milliyetini ve tarihini temsil eden bayrakların renkleri, şekilleri ve kumaş yapıları ülkeden ülkeye farklılık gösterir. Bununla birlikte milletin bağımsızlığını temsil eder ve manevi değeri oldukça yüksektir. Bayrağın aldığı renkler ve desenlerin yapısı ülkenin geçmişini yansıtır. Belki de dış mekanda sürekli kalan tek tekstil ürünü olduğu için bayrak üretiminde kullanılan malzemelerin yapısı ise oldukça önemlidir. Buna bağlı olarak birçok bayrak çeşidi bulunur. İşte bayrak yapımında kullanılan kumaşlar ve özellikleri…

Polyester kumaştan yapılan bayraklar: Genellikle birçok tarafından kullanılan bu kumaş, gönder bayrakları üretimi için idealdir. Bu kumaş sayesinde rüzgar bayrağın gözenekleri arasında geçer ve dalgalanmasını sağlar. Parlak bir kumaştır ve geç yıpranır.

Alpaka kumaştan yapılan bayraklar: İç ve dış mekan bayraklarında kullanılır. Gözeneklerinden rüzgar girer. Bu yüzden polyesterde olduğu gibi bu kumaşta da dalgalanma özelliği vardır. Bayrağın yanı sıra masa örtülerinde, işçi önlüklerinde ve afişlerde de kullanılabilen alpaka kumaş oldukça dayanıklı ve kaliteli bir malzemedir.

Atlas ve saten kumaş: İç mekanda kullanılan bayraklar, flama ve masa örtüleri bu kumaş ile üretilir. Bir yüzü parlak, diğer yüzü ise mattır. Yıkanmaması gereken bir kumaştır. Genelde çift katlı bayrak yapımında kullanılır.

Mat polyester kumaş: Süsleme bayraklarında, afişlerde ve iç ve dış mekan bayraklarında kullanılan kumaş ağır gramajlıdır. Bu sebeple gönder  bayraklarında kullanılamaz. Dalgalanma özelliği yoktur ve mat görünümdedir.

Ponje ve astar kumaş: Kısa süreli kullanılacak bayraklar için uygun bir kumaş türüdür. Genelde spor etkinliklerinde kullanılır. Bunun dışında parti ve kulüp bayrakları için de uygun bir yapıya sahiptir. İncedir ve mat görünümlüdür.

T.S.E.I Polyester Kumaş: Türk bayraklarının yapımında kullanılır. Özel olarak üretilir. Mat bir görünümü vardır. Firma bayraklarının yapımında da kullanılır. Bunun haricinde gönder bayrak yapımı için de uygun bir kumaştır.

İç mekân ve masa bayrakları: Bu bayraklar özellikle mekan süslemeleri için kullanılır. İpe dizili sıralı bayrak şeklinde veya alt kesimi üçgen biçiminde kesilmiş modelleri de bulunur. Masa bayrağının üretiminde ise atlas kumaş kullanılır.

Dış mekân bayrakları: Eğer bayrak dış mekan için üretilecekse, her türlü hava koşuluna uygun olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle rüzgar bayrakların gözenekleri arasından geçebilmelidir. Çünkü dış mekan bayraklarının dalgalanması bu özelliğe bağlıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir